Laptop do pracy, jak go wybrać?

Poza oczywistością, jaką jest kwestia mobilności, laptopy różnią się wieloma parametrami. Na jakie z nich zwrócić uwagę, wybierając ten do pracy? Oto kilka podpowiedzi.

Jaki laptop do pracy? Przydatne cechy

Poza oczywistością, jaką jest kwestia mobilności, laptopy różnią się wieloma parametrami.

  • wytrzymałość baterii i czas jej ładowania – bezdyskusyjnie istotna cecha, zwłaszcza jeżeli praca wykonywana jest poza domem, biurem lub w podróży. Bateria powinna zapewnić długi czas pracy przy jednym naładowaniu. Standardem, jaki można założyć, jest około 8 godzin pracy bez dodatkowego ładowania. Oczywiście, stosownie droższe modele oferują do kilkunastu godzin użytkowania. Odrębną sprawą jest tempo, w jakim komputer będzie się ładował. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli dostępność naładowanego laptopa jest dla nas ważna.
  • lekkość – 0prócz wytrzymałości ważna jest też waga urządzenia, która powinna iść w parze z mobilnością. Nikt nie marzy przecież o dodatkowych kilogramach w podręcznej torbie. Waga laptopa znacznie wpływa na komfort jego użytkowania. Za optymalną wagę, bez uszczerbku dla funkcjonalności komputera, przyjmuje się 1,5 -2 kilogramy. W zależności od wielkości wyświetlacza. Laptopy Apple mają w tej kwestii wiele do zaoferowania.
  • silne podzespoły – choć karta graficzna może nie być, w tym wypadku, priorytetem silne podzespoły są tym elementem, który należy wziąć pod uwagę kupując komputer do pracy. Zapewnią one płynność w użytkowaniu różnego rodzaju specjalistycznego oprogramowania. W przypadku wykonywania pracy biurowej, dużą rolę odgrywa też ilość pamięci RAM – minimum to 8GB. Co więcej? Najlepiej by można było ją, w razie konieczności, powiększyć dokupując kości o potrzebnej wartości pamięci. Innym parametrem technicznym jest pojemny twardy dysk. Z pewnością przyda się do przechowywania wielu, różnych plików.
  • wytrzymałość i walory estetyczne – przenoszenie i używanie notebooka w różnych miejscach i warunkach sprawia, że jest on narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników takich jak: kurz, pył, woda, temperatura, wstrząsy, uderzenia i upadki. Aby upewnić się, że będzie w stanie je znieść można zwrócić uwagę czy został poddany testowi MIL-STD-810G. Jest to bardzo przydatny wyznacznik wytrzymałości urządzenia. Podczas długiego czasu użytkowania przyda się też wodoodporna klawiatura, która uchroni laptop przed zalaniem. Kolejny, istotny szczegół to mocna obudowa. Aktualnie, za takową uważa się produkty powstałe ze stopu aluminium czy też magnezu.

Komputer typu laptop już od dawna jest niezmiernie ważnym narzędziem pracy wielu ludzi

Komputer typu laptop już od dawna jest niezmiernie ważnym narzędziem pracy wielu ludzi. Trudno wyobrazić sobie bez niego prowadzenie firmy, czy też freelancing. Wymienione powyżej cechy czynią korzystanie z notebooka jeszcze bardziej komfortowym. A przecież to właśnie od sprawności tego sprzętu zależy wydajność i jakość pracy na nim wykonywanej.