Czy serwer NAS powinien działać 24/7? Jak oszczędzać energię w serwerze NAS?

Przy obecnych wysokich cenach energii elektrycznej, ludzie słusznie wyłączają nieużywane urządzenia. Ale co z serwerem NAS? To w zasadzie komputer, prawda? Naturalnie wyłączamy swoje na noc – jest więc oczywiste, że serwer NAS również powinien być wyłączany na noc. Cóż, nie zawsze jest to takie proste: niektóre urządzenia są zaprojektowane (a nawet zoptymalizowane) do pracy 24/7. Czy dotyczy to również serwerów NAS? Przekonajmy się.

Czy serwer NAS powinien działać 24/7?

Choć wyłączanie serwera Synology NAS co noc pozwala zaoszczędzić nieco energii elektrycznej, to po jego wyłączeniu nie będzie można uzyskać dostępu do żadnych plików. Ponadto serwery NAS są wyposażone w szereg funkcji oszczędzania energii – zwłaszcza gdy NAS nie jest używany. Decyzja (czy wyłączać NAS w nocy, czy nie) sprowadza się do częstotliwości użytkowania urządzenia i do czego będzie używane:

  • Jeśli masz mnóstwo uruchomionych maszyn wirtualnych Docker, częste wyłączanie serwera NAS będzie bardziej kłopotliwe niż warte zachodu.
  • Podobnie, jeśli używasz serwera NAS do strumieniowego przesyłania nagrań z kamer (za pośrednictwem Synology Surveillance Station), nie miałoby sensu tracić wszystkich nagrań z nocy.
  • Z drugiej strony, jeśli serwer NAS jest używany sporadycznie i nie ma żadnych zaplanowanych zadań (takich jak tworzenie kopii zapasowych), wyłączenie go na noc pozwoli nieco obniżyć rachunki za prąd.

Przyjrzyjmy się tym korzyściom nieco bardziej szczegółowo.

(Potencjalne) korzyści z wyłączania serwera NAS na noc

Niektórzy twierdzą, że każde urządzenie mechaniczne lub elektroniczne potrzebuje od czasu do czasu przerwy. Dyski twarde mają na przykład żywotność 3-5 lat, więc można argumentować, że wyłączanie ich co noc przedłuży ich żywotność. Tak przynajmniej wygląda teoria. W praktyce włączanie i wyłączanie dysków może (powoli) je uszkodzić – co omówimy potem.

Niezaprzeczalną prawdą jednak jest to, że można zaoszczędzić energię elektryczną, wyłączając serwer NAS, gdy się z niego nie korzysta. Na przykład standardowy Serwer NAS Synology zużywa 20-50 watów energii elektrycznej, choć wartość ta różni się znacznie w zależności od konkretnego modelu Synology i liczby dysków (2-kieszeniowy serwer NAS DS220+ zużywa tylko 20-25 watów, podczas gdy 8-kieszeniowy serwer NAS będzie zużywał bliżej 40-50 watów). Jeśli obliczymy zużycie energii na poziomie 30 watów, kalkulatory kosztów energii pokażą nam, że odpowiada to około 68 groszom dziennie przy obecnych cenach energii w Polsce: Chociaż 20 złotych miesięcznie nie jest ogromną kwotą, można na tym zaoszczędzić – zwłaszcza jeśli używałbyś serwera NAS na przykład tylko między 8:00 a 16:00, od poniedziałku do piątku.

Jak wyłączać serwer NAS na noc?

Istnieje kilka sposobów wyłączania serwera Synology NAS w nocy:

  • Możesz ręcznie nacisnąć przycisk zasilania z przodu. Spowoduje to, że serwer NAS rozpocznie książkowe wyłączanie, co zasadniczo oznacza, że poczeka, aż wszystkie aktywne zadania (takie jak tworzenie kopii zapasowych) zostaną zakończone. Następnie wyłączy się.
  • Podłącz serwer NAS do zasilacza awaryjnego UPS, a następnie użyj wbudowanych harmonogramów wyłączania. Chociaż wiele osób używa UPS z myślą o ochronie urządzenia, może on być przydatny do innych celów, ponieważ wiele urządzeń UPS obsługuje harmonogramy wyłączania. Innymi słowy, można je skonfigurować tak, aby wyłączały się zgodnie z harmonogramem (np. w nocy lub po wyjściu z biura).

Jak oszczędzać energię podczas pracy serwera NAS 24/7

Serwery NAS są dostarczane z wieloma funkcjami oszczędzania energii, które warto rozważyć, zwłaszcza jeśli zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest dla Ciebie priorytetem.

Włączenie hibernacji dysku

Na przykład, serwery NAS Synology są zaprojektowane z kilkoma warstwami funkcji hibernacji dla różnych części serwera NAS. Domyślnie dyski wewnętrzne i wszelkie dyski zewnętrzne (USB) przechodzą w stan uśpienia po 20 minutach bezczynności. Można to sprawdzić (lub zmodyfikować) w opcji „Hibernacja dysku twardego” w sekcji „Sprzęt i zasilanie”: Oznacza to, że jeśli nikt nie korzysta z dysków, będą się one wyłączać, zmniejszając ogólne zużycie energii.  Jest to dość przydatna opcja – zwłaszcza jeśli używasz NAS głównie do dostępu do plików

Wake-On-Lan

Wiele serwerów NAS obsługuje funkcję WOL (wake on LAN). Jeśli chcesz wyłączać serwer NAS na noc, ale obawiasz się, że ktoś może chcieć od czasu do czasu uzyskać dostęp do NAS, to WOL jest idealny dla Ciebie. Funkcja ta sprawia, że serwer NAS się włączy (ze stanu wyłączenia) w przypadku wykrycia ruchu w lokalnej sieci LAN. Dlatego nawet gdy NAS jest wyłączony, włączy się ponownie, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do pliku.

Dyski o niskim poborze mocy

Ostatnim sposobem na zmniejszenie zużycia energii jest zakup specjalnych dysków o niskim poborze mocy (https://worldkomputers.pl/serwery-nas-w-biznesie-dlaczego-warto/). Western Digital, na przykład, sprzedaje dyski „WD Green” – lub dyski z „GreenPower”, które, jak twierdzą, są „energooszczędne” i zmniejszają ogólne zużycie energii. Dyski wszystkich typów (dyski twarde, dyski SSD SATA i M.2 NVMe) mogą zużywać od 5 do 10 watów energii elektrycznej, a dyski WD Green zużywają połowę tej mocy.